Obec Lužany
oficiální stránky obce
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Od března nastanou změny v autobusové dopravě

Od března nastanou změny v autobusové dopravěDatum konání:
22.1.2021

Pro Královéhradecký kraj je 07. 03. 2021 velmi významným milníkem, protože v tento den zahájí autobusoví dopravci provozování veřejné služby podle nových smluv.

Smlouvy jsou uzavřeny pro období následujících 10 let a přináší hned několik významných změn, o kterých bychom Vás chtěli s předstihem informovat:

  • Změna dopravních společností – nově bude provozovat, na základě uzavřené smlouvy s krajem, dopravní obslužnost jen 5 dopravních společností, které částečně využijí k zajištění některých dopravních výkonů své poddodavatele. Na Jičínsku bude dopravní obslužnost zajišťovat společnost BusLine KHK s.r.o.
  • Změna názvosloví autobusových zastávek – byla provedena rozsáhlá revize názvosloví, podoba přejmenovaných názvů autobusových zastávek povede k lepší orientaci cestujících (v obci Lužany byla přejmenován pouze zastávka Lužany,,rozc. na Lužany,,odb., zrušena nebyla žádná zastávka)
  • Novinky v odbavení – nové odbavovací zařízení ve vozidlech umožní cestujícím opět přestupovat na jeden jízdní doklad bez nutnosti vlastnit bezkontaktní čipovou kartu IREDO. Na jízdní doklady IDS IREDO budou natištěny QR kódy, které bude možné při přestupu načíst v návazném spoji, a tak cestovat s jednou jízdenkou až do cílové zastávky. Dochází také k zavedení možnosti platby bankovní kartou a tím i k zjednodušení odbavení pro cestující, kteří doposud platili hotovostí a hledali drobné po kapsách.
  • Nová dopravní technika a technologie – nová vozidla budou vybavena dle požadavků Královéhradeckého kraje a nabídnou cestujícím zcela nový komfort při cestování do škol, za prací, ale i za zábavou. Za zmínku určitě stojí vybavení vozidel klimatizací, bezplatným internetovým připojením (WIFI FREE), USB zásuvkami pro nabíjení drobné elektroniky, LCD obrazovkou zobrazující aktuální trasu i zpoždění spoje a možné návaznosti v přestupních bodech. Dále budou ve vozidlech instalovány informační vitríny a schránky na letáky, ve kterých budou zveřejňovány aktuální informace o veřejné dopravě, včetně novinek.

Cestujícím s chytrými telefony bude nabídnuta prostřednictvím mobilní aplikace „IDS IREDO“ možnost sledovat polohu vozidla nebo vyhledat dopravní spojení. Díky dodatkovým tabulím, které budou postupně umísťovány na zastávky, bude možné po načtení QR kódu zjistit přímo na autobusové zastávce aktuální zpoždění spoje.

  • Zlepšené služby pro cestující – společně s vlastním provozem budou zejména pro starší cestující k dispozici informační místa/kanceláře umístěná v několika městech v našem kraji. Na těchto místech bude možné také zařídit bezkontaktní čipovou kartu IREDO, získat informace o spojení, a případně reklamovat služby s kterými cestující nebude spokojený.
  • Jednotný vizuální prvek – na všech vozidlech bude umístěn logotyp Veřejné dopravy v Královéhradeckém kraji, doplněný textem „Propojíme Vaše cesty“. Postupně budou logotypem označeny také všechny autobusové zastávky.
  • Call centrum IREDO (491 580 333) – již dnes fungující služba pro cestující veřejnost dozná také několika změn. Nástroje k zajištění dodržování jízdních řádů, včetně zabezpečení garantovaných přestupů, budou nově doplněny o pravomoc zajištění přestupních vazeb dle aktuálních požadavků cestujících přijatých na call centru IDS IREDO. Možnost vyslání vozidla provozní zálohy je novinkou, která umožní zajištění dopravní obslužnosti i v případech mimořádností jako jsou poruchy vozidel, dopravní nehody apod.

I nadále budou fungovat stávající informační kanály pro veřejnou dopravu na území Královéhradeckého kraje, kterými jsou sociální sítě Facebook a Twitter, informující o organizaci a provozu veřejné dopravy Královéhradeckého kraje.

Již dnes se můžete na webových stránkách kraje seznámit se seznamem přejmenovaných autobusových zastávek a prostudovat si jízdní řády, které budou platit od 07. 03. 2021.

Připomínky k novým jízdním řádům v obci Lužany nám sdělte do 14. 2. 2021 na telefonu 725 082 486 nebo na emailu urad@luzany.cz