Obec Lužany
oficiální stránky obce
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Pečovatelská služba pro seniory a osoby se zdravotním postižením pro občany obce Lužany

Pečovatelská služba pro seniory a osoby se zdravotním postižením pro občany obce LužanyDatum konání:
19.2.2018

Pečovatelská služba pro seniory a osoby se zdravotním postižením

IMG_6480.JPG

     Možná jste se právě ocitli v situaci, kdy přemýšlíte o tom, jak zabezpečíte péči o své stárnoucí rodiče. Jste ale stále aktivně pracující a máte svojí rodinu, jejíž chod musíte denně zabezpečovat. Možná vás trápí úbytek sil vašeho partnera. Říkáte si, jak to společně zvládnete, zda budete mít dost sil o něho pečovat. Abyste se nedostali do koloběhu starostí, kdy pečujete o svého rodiče, svojí rodinu a zapomínáte se starat o sebe, nabízí se využít pomoc profesionálů. Můžete tak předejít velkému stresu v rodině a z něj vznikajících konfliktů.

     Právě v těchto případech Vám nabízí pomocnou ruku Oblastní charita Jičín a její terénní pečovatelská služba. Pomáhá lidem, kteří nezvládají péči o svoji osobu a domácnost. Je poskytována každý den, včetně víkendů a svátků. Pracovníci za klientem přijedou do domácnosti i několikrát denně, nebo nepravidelně, a to podle předem sjednaného harmonogramu.

Pomůžeme Vám například s:

  • Úklidem domácnosti.
  • Nákupem.
  • Osobní hygienou - koupání, sprchování, hygienou na lůžku).
  • Stravováním - dovezeme Vám oběd, připravíme Vám snídani, svačinu i večeři. Pomůžeme Vám s podáním stravy.
  • Oblékáním.
  • Praním a žehlením prádla.
  • Dovezeme Vás na úřad či do zdravotnického zařízení       - naše pečovatelka tam s Vámi bude po celou dobu. Nemusíte se bát, že tam budete na všechno sami.

Ceny služeb: Většina úkonů je v hodinové sazbě 130 Kč za hodinu. Cena se platí za skutečně spotřebovaný čas. Většina úkonů trvá několik minut. Například za přípravu snídaně, která trvá 15 minut, zaplatíte 33 korun. Za dovoz oběda je cena 25 Kč. Pokud se Vám to zdá drahé, nebojte se. Rádi Vám pomůžeme vyřídit příspěvek na péči, který potom budete pravidelně dostávat.

Jak o službu požádat a co potom následuje?

Je to jednoduché. Zavolejte na níže uvedené telefony, nebo napište na email a domluvte si první schůzku.

Objednání služby na tel:

737 139 089 nebo 733 678 661

Email: vedouci.pecovatelek@charitajicin.cz

Služba je poskytována každý den včetně svátků od 7.00 do 22.00 hodin.

 

První schůzka aneb „sociální šetření“

Po vzájemné domluvě Vás navštíví sociální pracovník, aby provedl takzvané sociální šetření. Bude při něm zjišťovat Vaše potřeby, nebo potřeby Vašeho blízkého. Povede s ní krátký rozhovor, ve kterém si vzájemně ujasní, co všechno pro něho může daná služba udělat. Chcete-li, můžete být rozhovoru přítomní. Během rozhovoru se může ukázat, že daná služba není pro Vašeho blízkého člověka vhodná. Sociální pracovník Vám v tomto případě ochotně doporučí, na koho se máte obrátit a zajistí Vám kontakty.

Nastavení konkrétní péče

V tomto kroku dochází ke vzájemné dohodě o plánu poskytování pomoci. To znamená, jak často bude pracovník s Vaším blízkým, nebo s Vámi v kontaktu a s čím konkrétně bude pomáhat.

Uzavření smlouvy

Po výše uvedených krocích se sepíše „smlouva o poskytování sociální služby“. Obsahuje vzájemné závazky obou stran, možnosti její výpovědi a další důležité informace.

Průběh péče

Od uzavření smlouvy začíná běžet domluvený způsob péče, který mimo jiné může obsahovat také postupy při neobvyklých situacích. Například, jak se má pracovník zachovat (komu má zavolat), když senior neotvírá apod.

Po dohodnuté době dojde k zhodnocení poskytované pomoci, případně k její úpravě. Přizpůsobit službu lze však kdykoliv po vzájemné dohodě, aby co nejlépe vyhovovala potřebám toho, o kterého se staráme.  

Ukončení služby / přesměrování na jinou službu.

Ukáže-li se v rámci hodnocení, že poskytovaná péče již není potřebná, pak dojde k jejímu ukončení. Pokud však dojde k většímu zhoršen zdravotního stavu, na který již pečovatelská služba nestačí, umíme nabídnout služby spolupracujících organizací.

 

Za Oblastní charitu Jičín

Bc. David Rejlek