Obec Lužany
oficiální stránky obce
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Chystáte se napouštět bazén? Pozor na pravidla, která je nutné dodržet

Chystáte se napouštět bazén? Pozor na pravidla, která je nutné dodržet



Datum konání:
26.5.2021

Chystáte se napouštět bazén? Pozor na pravidla, která je nutné dodržet

Sezóna koupání se nezadržitelně blíží. Spousta domácností i chalupářů si letos pořídila svůj vlastní bazén a připravuje jej k brzkému provozu. Když nemá nemovitost vlastní zdroj vody, řeší zákazníci VOS, a. s. napouštění bazénů z vodovodního řadu. Protože ale není běžná přípojka dimenzována na odběr tak velkého množství vody, navíc zdroje jsou v některých lokalitách slabší, může ukvapené napouštění způsobovat potíže. Důležité je tedy napouštět bazén postupně, anebo si rovnou nechat vodu dovézt cisternou.

Při napouštění bazénu vodovodním řadem je třeba dodržovat určitá pravidla. Klasická vodovodní přípojka totiž není dimenzována na velký odběr vody v krátkém čase, jako je potřeba například pro napouštění bazénu. Pokud se tedy s přibližujícím se létem rozhodnete svůj bazén uvést do provozu, odborníci z VOS a. s. doporučují napouštění rozdělit do více dní. „Průměrná denní spotřeba vody je pro čtyřčlennou rodinu cca 400 litrů. Když má váš bazén třeba 15 m³, tedy 15 000 litrů vody, jde najednou o okamžitou spotřebu, jako kdyby v domácnosti žilo 150 osob. Pokud tak v jedné obci napouští o víkendu své bazény více domácností, enormně naroste spotřeba celé obce. Tato změna většinou způsobí i změnu tlaku a proudění v potrubí. Voda pak může téct v celé obci pomalu nebo je zakalená, protože se uvolňují usazené sedimenty uvnitř potrubí,“ uvádí příklad z praxe ředitel společnosti Ing. Richard Smutný.

Na cestě vody od zdroje až do nemovitosti stojí zpravidla jeden až dva rezervoáry. Většina malých vodojemů v obcích má ale kapacitu jen 100 – 200 m³, což pro běžný odběr plně stačí. Voda je ze zdrojů doplňována průběžně, v některých lokalitách jsou ale zdroje slabší a nestačí vodojem tak rychle doplňovat. Ideální je tedy před napouštěním bazénu informovat své nejbližší provozní středisko. Zvláště, pokud se jedná o větší bazén. „Nedávno jsme v jedné obci řešili nenadálý velký odběr vody - přes 50 m³ za víkend. Vedoucí střediska zmobilizoval pracovníky, protože se zdálo, že je na trase havárie a bylo třeba ji urychleně najít. Nakonec se po vytrasování odběru zjistilo, že si jedna rodina napouštěla 60kubíkový bazén,“ přibližuje nestandardní situaci z provozu ředitel společnosti Ing. Richard Smutný.

Jak tedy ideálně bazén napouštět?

Aby napouštění  bazénu nezpůsobovalo komplikace vodárnám ani okolním sousedům, je třeba dodržovat určitý postup. Nejlepší je pomalý odběr mimo tzv. špičku, tedy nejlépe přes noc, mezi 21. – 5. hodinou ranní. Pokud je to možné, tak spíše ve všední dny, než o víkendu. Napouštění je pak nejlépe rozdělit do několika dní. Druhou variantou je dovoz vody cisternou. VOS a. s. tuto službu nabízí, avšak je třeba počítat s cenou nejenom za vodu samotnou, ale i za dopravu. Dostupnost cisteren lze zjistit na www.vosjicin.cz. Zde jsou také kontakty na jednotlivá střediska. Na úvodní stránce stačí zadat lokalitu, kde se nemovitost nachází a stránky ukáží kontakty i třeba aktuální kvalitu vody.  

Bližší informace Vám podá: Ing. Richard Smutný, ředitel VOS a. s., tel.: 493 544 811