Obec Lužany
oficiální stránky obce
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Co nepatří do kanalizace?

Co nepatří do kanalizace?Datum konání:
11.1.2019

Hygienické potřeby

Do kanalizace v podstatě nepatří nic jiného než toaletní papír. Veškeré dámské hygienické potřeby, odličovací ubrousky, tampony nebo tyčinky na ušní hygienu rozhodně patří jen do komunálního odpadu.

Tuky a oleje

Ano, tak to činí nejspíše většina obyvatel. Olej z pánve putuje rovnou do dřezu… Už málokdo si ale uvědomí, že tuky v odpadních vodách zhrudkovatí a zacpávají potrubí a čerpadla. Velmi těžko se pak odstraňují. Použité tuky a oleje patří do plastové láhve a následně plastové popelnice u obecní stodoly. Rozhodně nepatří do kanalizace!

Zbytky z kuchyně

Zbytky z jídel, slupky z ovoce a zeleniny nebo zbytky z drtiče odpadu patří do kompostu na zahrádku. Pokud nezbude nic jiného, tak do komunálního odpadu. Nikoliv však do kanalizace!

Léky, kapky, sirupy

Veškerá prošlá léčiva se vrací pouze do lékárny. Nepatří ani do komunálního odpadu, natož do kanalizace! Zde je zásadní problém v tom, že účinné látky v léčivech většinou nedokážeme při procesu čištění odpadních vod odstranit. Může se stát, že některé pak končí ve volné přírodě, tedy v našich řekách.

Děkujeme, že neházíte odpad do kanalizace!