Obec Lužany
oficiální stránky obce
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Jak napouštět domovní bazén z vodovodu

Jak napouštět domovní bazén z vodovoduDatum konání:
16.5.2024

Léto se kvapem blíží a spousta lidí chce mít svůj domácí bazén včas připravený. Pokud se chystáte jej napouštět z vodovodní sítě, držte se několika základních pravidel. Jinak můžete způsobit ve své obci problémy s vodou. Variantou je také nechat si vodu dovézt cisternou.

Při napouštění bazénu vodovodním řadem je třeba dodržovat určitá pravidla, abyste nezpůsobili sousedům nepříjemnosti. Klasická vodovodní přípojka totiž není dimenzována na velký odběr vody, ani zásoba vody ve vodojemu ve vaší obci nemusí stačit. Při napouštění bazénu je tak důležité postupovat pomalu a odběr rozložit do několika dní. Pokud spěcháte, můžete zvolit variantu dovozu vody cisternou.

„Každá obec nebo lokalita má pitnou vodu kumulovanou v zásobním vodojemu, kam postupně dotéká ze zdroje. Vodojemy bývají v průměru o kapacitě 100–200 m³, což pro běžnou spotřebu v malé obci stačí. Pokud se ale začne napouštět velký bazén, nebo napouští více obyvatel najednou, voda se rychleji vyčerpá, protože se nestihne ze zdroje průběžně doplňovat.,“ říká ředitel společnosti Ing. Richard Smutný. Pak může voda chybět po několik hodin až dní v celé obci, než se dopustí. Podobné případy se bohužel v minulosti už staly na Kopidlensku nebo Hořicku. Průměrný bazén má objem 15-20 m³, což je denní spotřeba pro zhruba 150 až 200 osob. Obyvatelé tak mohou být nemile překvapeni, když voda „najednou“ v obci dojde. „Rychlý odběr navíc způsobí i změnu tlaku a proudění v potrubí, což se projeví na kvalitě vody, která je zakalená, protože se uvnitř potrubí uvolňují usazené sedimenty,“ doplňuje Ing. Richard Smutný.

Ideálním řešením je tedy před napouštěním bazénu informovat své nejbližší provozní středisko. Zvláště, pokud se jedná o větší bazén. Důležité je pak dodržovat pomalý odběr, nejlépe ve všední dny přes noc v čase 21:00-5:00 hod. Napouštění je dobré rozdělit do několika dní, aby se voda stihla postupně do vodojemu doplňovat.

Variantou je dovoz vody cisternou. Toto je taky jediná možnost, pokud je v obci vydaná vyhláška, která zakazuje využívání pitné vody pro napouštění bazénů nebo zalévání. Pak se voda načerpá z jiného zdroje do cisterny a doveze na místo určení. VOS a. s. tuto službu na Jičínsku nabízí a její cena je závislá na vzdálenosti a objemu, který chce zákazník dovézt. Dostupnost cisteren lze zjistit na www.vosjicin.cz, kde jsou také kontakty na jednotlivá střediska. Na úvodní stránce stačí zadat lokalitu, kde se nemovitost nachází. Najdete zde nejenom kontakty, ale také aktuální kvalitu vody a její rozbory.

Bližší informace Vám podá: Ing. Richard Smutný, ředitel VOS a. s., tel.: 493 544 811