Obec Lužany
oficiální stránky obce
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Nový kontejner na použitý textil

Nový kontejner na použitý textilDatum konání:
12.1.2024

Jak jste si mnozí možná již všimli, objevil se u obecní stodoly nový oranžový kontejner.

20240111_094624.jpg

Jedná se o kontejner na použitý textil, jehož pořízením jsme o jeden rok dopředu splnili povinnost třídit textil. Kontejner obsluhuje Diakonie Broumov, která veškerý textilní materiál přetřídí. Na lince se použité oděvy třídí na použitelné – nositelné, které putují k potřebným rodinám a jednotlivcům jako materiální pomoc, dále do obchůdků, kde si tak mohou sociálně slabší lidé koupit kvalitní oblečení velmi levně. Dále se třídí na nositelný, ale již nemódní, který je posílán do zemí třetího světa, kde jde hlavně o to, aby oděvy nebyly poškozené a nekončily jako odpad na skládkách. Další část textilu, který již nelze použít jako oděvy, se dá uplatnit ve zpracovatelském průmyslu. 

Veškeré věci musí být suché a zabalené do igelitových tašek (ne do velkých pytlů). Vhozy do kontejnerů jsou pouze 50 cm široké a to z důvodu bezpečnosti, aby se věci z kontejneru nevybíraly a nedělal se nepořádek po obci. Do kontejneru můžete vkládat:

Veškeré oděvydámské, pánské, dětské – nepoškozené s fungujícími zipy

Obuv - nepoškozená ( zavázaná v igelitové tašce)

Kabelky, batohy - pouze nepoškozené a s funkčním zipem

Lůžkoviny, prostěradla, ručníky, utěrky - čisté i mírně poškozené

Přikrývky, polštáře a deky - pouze péřové

Záclony, závěsy - nepoškozené

Látky - minimálně 1 m čtvereční, prosíme, nedávejte nám odřezky a zbytky látek

Menší elektrospotřebiče - mohou být i nefunkční

Knihy - ideálně dětské, ale i pro dospělé čtenáře

Do kontejnerů neodkládejte: znečištěný a vlhký textil (nelze poskytnout potřebným), ledničky, televize, počítače (z ekologických důvodů), nábytek (nemáme skladovací prostory), jízdní kola, kočárky, nádobí, skleničky, porcelán (transportem se znehodnotí), matrace, koberce (z hygienických důvodů).

Něco o Diakonii Broumov

Diakonie Broumov, sociální družstvo, již od svého založení v roce 1993 organizuje sbírky šatstva od občanů a současně uskutečňuje řadu sociálních projektů – materiální pomoc sociálně slabým rodinám, jednotlivcům i organizacím, pomoc při živelních pohromách, pomoc zasílanou do zahraničí,  azylovou ubytovnu, pracovní místa pro osoby těžce umístitelné na trhu práce apod.

Vize Diakonie Broumov:

Hledáme inovativní způsoby využití použitého textilu…
Ne všechno z toho, co nám dáte do našich „pískových“ kontejnerů, je nositelné a dále použitelné jako oděvy, ale i pro tento materiál se dlouhodobě snažíme najít smysluplné využití a prospět tím přírodě. Nyní se nám podařilo vyvinout technologii na zpracování odpadního textilu, který již není využitelný jako oděvy, pro výrobu textilních desek. Během 18 měsíců dokážeme tyto materiály zpracovat, místo toho, aby byla nutná jejich likvidace na skládkách či ve spalovnách.

Podívejte se na reportáž TV Nova, která byla v červnu 2023 vysílána o přípravě výroby multifunkčních desek z použitého textilu.   

Češi našli způsob využití starého oblečení. Mohly by se z něj stavět domy | TN.cz (nova.cz)

Pomáhejte s námi a podpořte dobrou věc…

Volejte, pište, využijte naše pískově žluté kontejnery na textil, uspořádejte sbírku ve Vašem městě, obci, firmě, farnosti či škole. Darujte nám Vámi již nevyužité oblečení, případně podpořte vyhlášenou veřejnou sbírku na podporu modernizace třídícího provozu na čísle:    30015-1302698349/0800