Obec Lužany
oficiální stránky obce
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Sběr použitých kuchyňských olejů z domácností

Sběr použitých kuchyňských olejů z domácnostíDatum konání:
6.9.2018

Dnes přibyla k obecní stodole nová černá popelnice s kulatým vhozovým otvorem, určená k odkládání PET lahví s olejem z domácností. Popelnice sice z důvodů na straně dodavatele přišla s několikaměsíčním zpožděním, ale vzhledem k tomu, že se jedná o službu, kterou většina domácností využije pouze občas, věřím, že toto zpoždění nezpůsobilo občanům velké komplikace.

Od dnešního dne tedy můžete do této popelnice odkládat uzavřené PET lahve s olejem z domácností, konkrétně s použitým jedlým kuchyňským olejem. Olej, prosím, do popelnice nevylévejte, ale vhoďte i s pečlivě uzavřenou a otřenou PET lahví, aby olej na vzduchu nezapáchal. Skleněné lahve je vzhledem ke způsobu odkládání zakázáno používat. Do popelnice je zakázáno odkládat jakýkoliv jiný odpad.

20180906_132302.jpg

Tříděním olejů nejen přispějeme k ochraně životního prostředí, ale současně také k ochraně vlastní peněženky. Tuky vypouštěné do odpadů totiž ucpávají nejen domovní odpady, ale také samotnou kanalizaci. Ucpaná kanalizace a její čištění není pro nikoho z nás nic příjemného, ani levného.

Tím, že obec Lužany umožnila občanům separovat oleje z domácností, se rozšířila škála odpadů, které v naší obci třídíme, Vedle kontejnerů na plast a na sklo, které jsou rozmístěny po obci, je tak možné v obci třídit a odkládat papír, kovy a oleje. Biologicky rozložitelný odpad a další druhy odpadů je možné stále odkládat na sběrném dvoře v Mlázovicích (a to v úterý do 14 do 16 hodin a v sobotu od 8 do 11 hodin).