Velký zájem o kompostéry do domácností projevili nejen občané naší obce, kdy se sešlo 90 žádostí o pořízení nádoby na likvidaci biologicky rozložitelného komunálního odpadu, ale i občané dalších obcí Lázeňského mikroregionu i celé republiky. Předtím, než jsme stihli v Lázeňském mikroregionu zjistit zájem všech občanů a žádost o dotaci podat, byly dotace rozebrány (alokace výzvy byla pouze 400 mil. Kč). Všechny Vaše žádosti ale evidujeme a budeme sledovat další možnosti pořízení nádob..
Zájem o kompostéry odráží snahu občanů vytřídit co největší množství odpadů a snížit tak náklady na odpadové hospodářství obce, což je s ohledem na životní prostředí a ekonomiku odpadového hospodářství jenom dobře.
Pouze pokud vytřídíme z komunálního odpadu co největší množství separovaných odpadů (biologicky rozložitelné odpady, papír, plasty, sklo, železo, dřevo, textil, jedné tuky a oleje), dosáhneme cílů stanovených platnou legislativou - tedy, že od 1. ledna 2030 nebudeme na skládku ukládat drtivou většinu odpadů. K tomu totiž tvůrci odpadové legislativy motivovali producenty nastavením vysokého skládkovacího poplatku (v roce 2025 činí 1 500 Kč za 1/t odpadu, k tomu), který nás má od skládkování nevytříděných odpadů odradit. Aby však nebylo zvýšení poplatků skokové, je v zákoně o odpadech přechodné ustanovení, dle kterého je určité množství odpadů na občana od zvýšeného poplatku osvobozeno - toto množství se snižuje od 200 kg na občana a rok v roce 2022 do 120 kg na občana a rok v roce 2029.
Protože se množství komunálních odpadů vypočítává (a samozřejmě i platí - za 14 denní svoz jedné popelnice o objemu 110 l platí obec v roce 2024 více než 2 000 Kč) dle počtu nádob, je naší snahou počet nádob snížit na nejnižší možnou míru. Proto budeme muset pravděpodobně přistoupit k revizi počtu popelnic v jednotlivých domácnostech a zjistit, zda odpad odkládaný do těchto nádob skutečně produkují občané v rámci své nepodnikatelské činnosti (podnikatelé musí mít vlastní smlouvu se svozovou společností na svoz a likvidaci nejen směsného, ale i separovaného odpadu), a zda je odpad odkládaný do popelnic v souladu s vyhláškou obce o systému nakládání s odpady. Tedy zda neobsahuje plasty, biologicky rozložitelný odpad, sklo, kovy, textil, atd..
Bylo by vhodné se zamyslet, zda je skutečně nezbytné mít doma plechovou popelnici jen kvůli tomu, abychom do ní mohli sypat teplý popel - ten stejně musí vystydnout, jinak ho popeláři do svozového automobilu nenaloží. A když popel necháme dostatečně vystydnout, můžete ho vysypat i do plastové popelnice. Ani není nutné popelnici naplnit až po okraj sesbíranými shnilými jablky nebo shrabaným listím, jen proto, aby se vyvážela plná. Takovou popelnici Vám často nechají pracovníci svozové společnosti právem nevyvezenou, protože obsahuje biologicky rozložitelný materiál, který se má dle vyhlášky separovat. A pokud mi popelnice občas nestačí, nedalo by se místo pořízení další nádoby koupit jednorázový pytel na odpad nebo se domluvit se sousedem a přebývající odpad vhodit do jeho poloprázdné popelnice?
Jak je zřejmé z výše uvedeného - pokud chceme udržet poplatek za odpad v přijatelné výši, musíme vytřídit maximální množství odpadů a do popelnic odkládat pouze nezbytné minimum, které už je skutečně nevytříditelné. Pokud bychom dnes promítli do výše poplatku veškeré náklady, které s likvidací odpadů obec má, zastavíme se dle výdajů uhrazených v roce 2024 na částce 1 090 Kč na každého občana či nemovitost určenou k individuálnímu bydlení.
Ideální cestou je samozřejmě vzniku odpadu předcházet. Jak na to?