V předloňském roce velitel místních hasičů pan Radomil Čapek z Lužan u Jičína přišel s nápadem kontaktovat obec Lužany u Přeštic ležící mezi Plzní a Klatovy, aby s nimi navázal spolupráci a mohl tak někdy blíže poznat, jak se žije v obci nesoucí stejný název.
Snažil se kontaktovat starostu lužanského sboru dobrovolných hasičů pana Václava Petrželku, který hned nereagoval, a tak svůj dotaz posunul dále na starostku obce, která mu slíbila, že toto zajistí a zaurguje. Starosta hasičů se ozval, pan Čapek měl radost a spolupráce byla na světě. Poté se ukázalo, že oba zmínění jsou vlastně manželé Petrželkovi.
V polovině června se myšlenka stala skutečností a Lužanští vyrazili v pátek 18. června směrem na Plzeň, aby tak mohli poznat obec vzdálenou přes dvě stě kilometrů. Po příjezdu do Lužan a po vzájemném pozdravení a uvítání rodinou Petrželkových si všichni po dlouhé cestě odpočinuli a po krátkém občerstvení se odebrali do místní restaurace k dalšímu seznamování. Při společném posezení probíhaly diskuze týkající se obou obcí, představení víkendového programu a prohlídka starých dobových fotografií, které si Lužanští připravili.
Druhý den v sobotu po snídani se všichni odebrali směrem do zámecké zahrady k zámku Josefa Hlávky, aby mohla začít prohlídka tohoto nádherného historického objektu, jenž je zpřístupněný pouze ve výjimečných případech. Role průvodkyně na zámku se skvěle zhostila jejich dcera Lenka, která na tomto zámku provádí. Po prohlídce a společném focení se všichni přesunuli na prohlídku hasičské zbrojnice a na oběd, který v místním hostinci připravil hostinský pan Bláha.
Poté navštívili základní a mateřskou školu, kde už čekala ředitelka školy paní Jana Sedláčková. Ta v této budově působí od roku 1991, tedy celých třicet let. Především se starostou panem Martinem Mitlöhnerem při prezentaci a prohlídce školy diskutovali na jednotlivá témata týkající se právě školství a fungování a chodu lužanských škol. Ve zbylém odpoledním čase proběhla ještě návštěva fotbalového hřiště Sokol Lužany a prohlídka nově zrekonstruovaných kabin. Dále potom následovala návštěva budovy obecního úřadu a knihovny, která se nachází v prostorách bývalé pošty, kde starostka vyzdvihovala místní knihovnu a další jiné zajímavosti. Nechybělo ani koupání v řece Úhlavě.
Večerní program se uskutečnil v rekonstruované hasičské zbrojnici, která se k tomuto datu slavnostně otevřela. Probíhalo zde zajímavé promítání o rekonstrukci zbrojnice a předání slavnostní plakety při příležitosti prvního setkání lužanských hasičů. Slavnostní večer za poslechu živé hudby zpestřilo krátké vystoupení děvčat z ochotnického kroužku.
V neděli ráno Lužanští připravili malé překvapení v podobě jízdy na bryčce - vagonetě na Lužanskou horu, její vrchol zdobí ze dřeva vyřezané sochy čerta a Káči v nadživotní velikosti. Tato hora není jen tak obyčejný kopec, vztahuje se k němu pověst o čertovi a Káče, která dokonce inspirovala k napsání stejnojmenné opery hudebního skladatele Antonína Dvořáka.
O ubytování lužanských hostů se postarala nejen rodina Petrželkova, ale především rodina Vránkova. Po návratu zpět se všichni shodli na tom, že víkendová akce také díky nádhernému počasí měla skvělou atmosféru, byla velmi povedená a všem se líbila. Společně se už teď těší na 17. září, kdy tentokrát přijedou z Plzeňského kraje do Lužan u Jičína.
Autor fotografií a textu: Jan Pacák
Pokus o navázání spolupráce s Lužany v jiných částech naší vlasti nebyl první. Již v letech 1989 až 1991 navštívili na kolech všechny Lužany Ladislav a Zdenka Machovi s dětmi. Fotografie a další materiály najdete ke stažení zde.