Obec Lužany
oficiální stránky obce
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Aktuální informace a omezení v souvislosti s epidemií koronaviru pro občany obce Lužany

Aktuální informace a omezení v souvislosti s epidemií koronaviru pro občany obce LužanyDatum konání:
12.4.2021

Nouzový stav, vyhlášený dne 27. února 2021 v neděli do 11. dubna 2021 skončil. V souvislosti s přijetím nouzového stavu přijala vláda krizová opatření. Vláda proto schválila sérii mimořádných opatření, kterými Ministerstvo zdravotnictví zavádí protiepidemická opatření na základě pandemického zákona.

Na občany obce Lužany a život v obci doléhají zejména dále uvedená omezení. Text platných opatření je ke stažení na konci tohoto článku, podrobné informace můžete také získat na speciálních stránkách Vlády České republiky.

S účinností od 1. 3. 2021 0:00 do odvolání se zakazuje všem osobám pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor bez výdechového ventilu třídy FFP2/KN95 nebo zdravotnická obličejová maska, a to ve všech vnitřních prostorech staveb, mimo bydliště, na všech veřejně přístupných místech v zastavěném území obce a na všech veřejně přístupných místech mimo zastavěné území obce, jestliže se daná osoba nachází méně než 2 metry od jiné osoby. Kromě toho se zakazuje pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor bez výdechového ventilu třídy FFP2/KN95, ve vnitřních prostorech staveb, které slouží jako prodejna, provozovna služeb, zdravotnické zařízení, v prostředcích veřejné dopravy, na nástupištích a v čekárnách nebo v motorových vozidlech, pokud se v nich nenachází pouze členové jedné domácnosti. Pro děti od 2 do 15 let platí výjimka, kdy mohou nosit i v prostorách prodejen, v prostředcích veřejné dopravy, atd.. pouze respirátor třídy FFP2/KN95 bez výdechového ventilu nebo jednu zdravotnickou obličejovou masku.

Provoz sportovišť ve vnitřních prostorách staveb je zakázán. Venkovní sportoviště smí současně užívat maximálně 2 osoby.  

Přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb je zakázána.  

Knihovna Lužany zůstává až do odvolání uzavřena.  

Poskytování služeb a maloobchodní prodej jsou kromě stanovených výjimky zakázány. V provozovnách, které jsou v rámci výjimek otevřené, je možné, aby v jeden okamžik pobýval maximálně 1 zákazník na každých 15 m2 plochy provozovny určené pro veřejnost. Stejně tak je omezen počet zákazníků v provozovnách maloobchodního prodeje na maximálně 1 zákazníka na 15 m2 prodejní plochy

Přítomnost dětí a žáků v mateřské a základní škole Lužany je zakázána, kromě dětí, které plní povinné předškolní vzdělávání a  žáků prvního stupně, při splnění podmínek stanovených mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví. 

Úřední hodiny Obecního úřadu Lužany jsou bez omezení. I nadále však, prosím, upřednostňujte písemný, elektronický či telefonický kontakt a bezhotovostní platební styk. Kontaktovat nás můžete na tel: 493 597 178 nebo 725 082 486, případně elektronicky na emailech urad@luzany.cz nebo ucetni@luzany.cz, případně datovou schránkou ASUBR4H. 

Rizikovým skupinám obyvatel stále nabízíme pomoc se zajištěním nákupu potravin, vyzvedáváním léků, případně řešením dalších záležitostí. Obrátit se můžete na zaměstnance Obecního úřadu Lužany. 

 

Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví o nošení ochranných prostředků ze dne 26. 2. 2021

Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví o omezení provozu škol ze dne 6. 4. 2021

Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví o testování ve školách ze dne 6. 4. 2021

Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví k omezení maloobchodu a služeb ze dne 10. 4. 2021