Obec Lužany
oficiální stránky obce
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Hubertova jízda 2020

Hubertova jízda 2020Datum konání:
3.10.2020

Dne 3.10.2020 bylo v Lužanech rušno, neboť na statku pod kostelem byla od 10:30 pořádána již v pořadí druhá Hubertova jízda pořadatelkou Lenkou Dokoupilovou.

O co se jedná?

Svátek svatého Huberta, patrona jezdců a lovců, připadá každoročně na 3.listopadu. Ale již od konce září se konají v různých jezdeckých stájích Hubertovy jízdy, jako připomínka parforsních honů (štvanice). Je to vlastně takové vyvrcholení a zároveň ukončení jezdecké sezony. 

Tradiční lišku v dnešní době představuje jezdec, který má většinou připnutou liščí oháňku na kabátu a symbolizuje tak dávnou tradici honu. Jezdívá v čele lotu společně s Mastrem, který dohlíží na všechny prohřešky během jízdy, pečlivě si je zaznamenává a na konci dne u "Hubertovského soudu" odsoudí případné hříšníky za všechny možné i nemožné přestupky.

Počasí nám opravdu přálo! V Lužanech se sešlo celkem 25 jezdců ve věku od 8 let (tímto ještě jednou děkujeme za účast Kristýnce Kulhánkové a jejímu poníkovi) až po nejstaršího účastníka Hubertovy jízdy, kterému bylo 59 let. Jelo 24 žen a jeden muž. Nejmladšímu koni byly 4 roky, nejstarší kobylce bylo 22 let. Mohli jsme vidět americká plemena, české a slovenské teplokrevníky, poníky, chladnokrevné koně, huculy, velkopolské koně a samozřejmě křížence těchto plemen.

Všichni jezdci byli u nástupu přivítáni a seznámeni s pravidly a bezpečností. V 10:30 jízda vyjíždí za "liškou" na zhruba dvě hodiny dlouho vyjížďku, na které byly připraveny tři skoková stanoviště. Koně bezpečně nesli své jezdce ve všech chodech a překonávali překážky. Jezdci zodpovědně vedli své koně, neporušovali pravidla a nepadali :)

Po návratu na statek jezdci hledali schovanou liščí oháňku, za kterou byla slíbena odměna.

Následoval oběd a občerstvení pro jezdce a odpočinek pro koně, který byl jistě třeba před zahájením jezdeckých soutěží, které se konaly od 13:30 hod. Soutěžící přihlášení do různých disciplín byli svoláni a mohlo se začít! Jako první mohli jezdci ověřit svou obratnost při objíždění tří barelů na čas. Výkony byly nevídané a prvních šest jezdců bylo odměněno cenami (jako ve všech disciplínách). Následoval parkur (sedm překážek, které jezdec se svým koněm musí  překonat v daném pořadí, za co možná nejrychlejší čas) do 50 cm a poté byly překážky zvednuty na 70 cm. Diváci fandili a tleskali výkonům koní, ale to ještě netušili, jak moc budou povzbuzovat pět jezdců v poslední disciplíně, kterým byl skok mohutnosti. Pravidla byla jednoduchá - postupně se bude překážka zvedat a na každou výšku má jezdec dva pokusy. První kůň vypadl na výšce 110 cm a vítězem se stala, tak jako ve většině disciplín, osmiletá strakatá kobylka Safira se svou jezdkyní Nikolou Ziegelheimovou.

Tímto ovšem sobotní den nekončil. Jezdci dovedli své koně do jejich domovů a vrátili se na "Hubertovský soud", u kterého se smíchem a při hrající kytaře v podání Milana Stoupy, při dobrém jídle a pití, byly odsouzeny prohřešky jezdců za celý den.

Tímto bychom rádi poděkovali za účast všem jezdcům a divákům, sponzorům za ceny, majitelům pozemků za svolení s jízdou a samozřejmě všem, kteří se podíleli na organizaci. Doufáme, že se příští rok sejdeme ve stejně úžasné atmosféře a v hojnějším počtu!

Za pořadate "liška" Markéta Válková

Fotografie z akce si můžete prohlédnout ve fotogalerii.